Ελλάδα

Ευρωμπάσκετ μέρα 5η: η Ελλάδα πάντως είναι σίγουρα πρώτη…

H εθνική

Η εθνική μας έκανε και πάλι τη δουλειά της. Απέναντι στους σαφώς υποδεέστερους Σλοβένους, τρόμαξε αλλά δεν… «μάσησε», κερδίζοντας πάντως δυσκολότερα απ’ όσο θα περίμενε κανείς, κι απ’ όσο δείχνει το τελικό 83-72.

Με πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και εξαιρετικούς Σπανούλη-Πρίντεζη-Μπουρούση, η Ελλάδα έβαζε τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση, κλείνοντας το… λογαριασμό του ημιχρόνου με ένα εμφατικό +16.

Ωστόσο φαίνεται πως «λογαριάζαμε» χωρίς τον ξενοδόχο. Όπου ξενοδόχος, Γιάκα Μπλάζιτς. Ο Σλοβένος (27 π.) πήρε το όπλο του στο τρίτο δεκάλεπτο, κι έστησε την εθνική στον τοίχο, πυροβολώντας από κάθε σημείο του παρκέ. Στο πλάι του, άξιος συμπαραστάτης ο Ζόραν Ντράγκιτς (22 π.) και η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ξαναμπήκε στο ματς με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +9 για την Ελλάδα, ενώ 8 λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά ήταν στο σουτ (2 πόντους).

Κάπου εκεί ήρθε η ώρα των μεγάλων παικτών. Ο Σπανούλης πρώτα, με 6 σερί πόντους, κι ο Πρίντεζης με άλλους 2 άνοιξαν ξανά τη διαφορά, για να ‘ρθουν στη συνέχεια ο Μπουρούσης με δίποντο κι ο Ζήσης με τρίποντο να «ξεράνουν» μια και καλή τα όνειρα των Σλοβένων.

MVP: Βασίλης Σπανούλης (19π., 6ασ., 1κλ, 2ριμπ.)

Αξιολόγηση: Η Ελλάδα για ένα ημίχρονο τα ‘κανε όλα σωστά. Έτρεξε, πόσταρε όταν έπρεπε, έπαιξε το σχήμα με τους τρεις γκαρντ όταν έπρεπε και γενικότερα έκοψε τον αέρα της Σλοβενίας. Στο δεύτερο μέρος όμως, έπαψε να παίζει σωστά στην επίθεση, έπαψε να κυνηγάει στην άμυνα και κόντεψε να χάσει τον αγώνα από δύο μόνο (στην ουσία έναν) παίκτες! Η μη χρησιμοποίηση του καλύτερου αμυντικού μας (Μάντζαρη), όταν ο Μπλάζιτς «έκαιγε», είναι μια επιλογή που αδυνατώ να καταλάβω. Τελικά η ομάδα κέρδισε βασισμένη στις προσωπικότητές της (Σπανούλη, Πρίντεζη, Μπουρούση, Ζήση) και στην… επίθεση! Άμυνα παίξαμε ελάχιστη μετά το πρώτο ημίχρονο. Φυσικά αυτό που μετράει κάθε φορά είναι το αποτέλεσμα, όμως η εικόνα της ομάδας στο δεύτερο μέρος προβληματίζει. Ευτυχώς όμως προβληματίζει τώρα, που είναι ακόμη δυνατές οι διορθώσεις.

Οι υπόλοιποι

Ά ΟΜΙΛΟΣ

Στον πρώτο όμιλο, η πολύ καλή για άλλο ένα παιχνίδι Φινλανδία, σκόρπισε (όπως αναμενόταν) τους γεμάτους ελλείψεις Βόσνιους στους τέσσερις ανέμους (59-88), κατακτώντας έτσι την πρόκριση στην επόμενη φάση. Κάτι που κατάφερε με χαρακτηριστική… δυσκολία και η Γαλλία, η οποία τα βρήκε μπαστούνια για 38 λεπτά, κόντρα στο «αναγεννημένο» φάντασμα των Ρώσων (67-74). Η Ρωσία που διάλεξε να κάνει το καλύτερο παιχνίδι της απέναντι στη δυσκολότερη ομάδα του ομίλου, με τέσσερις ήττες πια (αλλά με διασωθέν το γόητρό της) αποχαιρέτησε τη διοργάνωση. Το σημαντικότερο παιχνίδι του ομίλου ωστόσο, ήταν αυτό ανάμεσα στο Ισραήλ και την Πολωνία. Σε ένα δυνατό ντέρμπι με αλλαγές στο προβάδισμα, οι Ισραηλινοί πήραν τελικά τη νίκη (73-75) σφράγισαν την πρόκριση, και με νίκη αύριο απέναντι στη Γαλλία παίρνουν και την πρώτη θέση του ομίλου (δύσκολο αλλά μ’ αυτό το Ισραήλ όλα να τα περιμένεις!).

Η Βαθμολογία του Ά ομίλου: Γαλλία 8, Ισραήλ 7, Φινλανδία 6, Πολωνία 6, Βοσνία 5, Ρωσία 4.

΄Β ΟΜΙΛΟΣ

Ο όμιλος «φωτιά» της διοργάνωσης, που δικαιώνει ως τώρα το όνομά του, είχε σήμερα την πιο ήσυχη μέρα του. Η Σερβία απέδειξε την ανωτερότητά της απέναντι (και) στη μαχητική Τουρκία την οποία κέρδισε εύκολα με 72-91, ενώ η Ισπανία πήρε μια επαγγελματική νίκη κόντρα στους «φτωχούς συγγενείς» του ομίλου Ισλανδούς (73-99). Ο αγώνας της οικοδέσποινας Γερμανίας κόντρα στην Ιταλία ωστόσο, ήταν κατά πάσα πιθανότητα το καλύτερο παιχνίδι της ημέρας. Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι, οι Ιταλοί είδαν τον Μπελινέλι να είναι σε κακή μέρα και τον Μπαρνιάνι να φορτώνεται νωρίς με φάουλ, όμως το ταλέντο και η προσωπικότητα του Γκαλινάρι βασικά, και του Τζεντίλε δευτερευόντως, κράτησαν όρθια τη Σκουάντρα Ατζούρα, έστειλαν το ματς στην παράταση και τελικά έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Πιανιτζιάνι (89-82). Μ’ αυτή τη νίκη η Ιταλία θα διεκδικήσει την πρώτη θέση στο αυριανό παιχνίδι της με τη Σερβία. Οι Γερμανοί μετά την ήττα τους έγιναν η δεύτερη ομάδα που αποχαιρετά (με ψηλά το κεφάλι πάντως) τη διοργάνωση.

Η Βαθμολογία του ΄Β ομίλου: Σερβία 8, Ιταλία 7, Ισπανία 6, Τουρκία 6, Γερμανία 5, Ισλανδία 4.

΄Γ ΟΜΙΛΟΣ

Στον όμιλο της εθνικής μας, οι τρεις πρώτες θέσεις έχουν πια ξεκαθαρίσει. Η Ελλάδα με τη σημερινή νίκη της πήρε την πρώτη θέση, στέλνοντας τους Σλοβένους στην τρίτη. Τη δεύτερη θέση έκλεισαν και οι Κροάτες κερδίζοντας την Ολλανδία που αντιστάθηκε όσο μπορούσε (72-78). Για την τέταρτη θέση ωστόσο γίνεται σκοτωμός, αφού μετά την ήττα των Σκοπίων από τη Γεωργία, και μάλιστα με διαφορά 15 πόντων (75-90)! η πιθανότητα τριπλής ισοβαθμίας μεταξύ Ολλανδίας, Σκοπίων και Γεωργίας είναι το πιθανότερο σενάριο. Σε μια τέτοια περίπτωση προκρίνεται η Γεωργία λόγω διαφοράς πόντων. Όμως, ποιος μπορεί να εγγυηθεί πως καμία απ’ τις τρεις «αδιάφορες» (Ελλάδα, Κροατία, Σλοβενία) δεν θα στραβοπατήσει δίνοντας σε κάποια απ’ τις διεκδικήτριες της τέταρτης θέσης μια ανέλπιστη νίκη-πρόκριση;

Η Βαθμολογία του ΄Γ Ομίλου: Ελλάδα 8, Κροατία 7, Σλοβενία 6, Γεωργία 5, Σκόπια 5, Ολλανδία 5.

΄Δ ΟΜΙΛΟΣ

Χαμός και εδώ, με Τσεχία και Λιθουανία να παίζουν αύριο μεταξύ τους την πρώτη θέση, το Βέλγιο να περιμένει νίκη της Τσεχίας για να βγει δεύτερο (σε αντίθετη περίπτωση έρχεται τρίτο), την ώρα που Εσθονία, Ουκρανία και Λετονία παίζουν στο νήμα την πρόκριση και το πρώτο χιαστί παιχνίδι κόντρα στη δική μας εθνική. Στα σημερινά παιχνίδια (που έριξαν ακόμη περισσότερο λάδι στη φωτιά), οι Τσέχοι κέρδισαν το Βέλγιο (64-66) με τρίποντο και βολές του ξανά πολύ καλού Σατοράνσκι, η Ουκρανία έκανε την έκπληξη παίρνοντας την πρώτη της νίκη κόντρα στη διοργανώτρια Λετονία με 74-75 (με βολές του Λίποβι και τον Φρεσένκο σε μεγάλη μέρα), ενώ η Εσθονία έβγαλε το λάδι της (πάλαι ποτέ) «μεγάλης» Λιθουανίας, για να ηττηθεί τελικά με 62-64.

Βαθμολογία ΄Δ Ομίλου: Τσεχία 7, Λιθουανία 7, Βέλγιο 6, Λετονία 6, Εσθονία 5, Ουκρανία 5.

Επιμέλεια: Ηλίας Γεροντόπουλος