Αθλητικά

Αυτοκτόνησαν οι Αυστραλοί, καθάρισαν οι Βραζιλιάνοι

ClipboardΑυτοκτονία! Μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηρίσει κανείς την ήττα της Αυστραλίας από τους Τούρκους που στέρησε στα καγκουρό τη μεγάλη ευκαιρία να πάνε παρακάτω, δίνοντας παράλληλα στους “γείτονες” το εισιτήριο για τους οκτώ της διοργάνωσης.

Με Ιγκλς απ’ έξω και Μπέινς από μέσα, οι Αυστραλοί πήραν από νωρίς τα ινία, έφτασαν στο +11 στο 26′ και πήγαν προηγούμενοι (έστω και με έναν πόντο) στο ημίχρονο (34-35). Στο δεύτερο μέρος συντηρούσαν μια διαφορά 5 πόντων για μεγάλο διάστημα και έμοιαζαν να έχουν σαφέστατα το πάνω χέρι, λογάριαζαν όμως χωρίς τον… Πρέλντζιτς. Ο παίκτης της Φενέρ, με 11 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και τρίποντο 5 δεύτερα πριν το φινάλε, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (αφού οι Αυστραλοί δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν την τελευταία επίθεση). Και κάπως έτσι, η Τουρκία προκρίθηκε στους 8 της διοργάνωσης κόντρα στα σημάδια του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-35, 46-50, 65-64

Τουρκία: Οσμάν, Γκιουλέρ 16, Ερμίς, Ακιόλ 7(1), Χερσέκ, Πρέλντζιτς 16(3), Τουντσερί 6(2), Σαβάς 1, Γιονλούμ 4, Αρσλάν 11(3), Ασίκ 4, Αλντεμίρ

Αυστραλία: Μπρόεκχοφ 5(1), Γκίμπσον, Ίνγκλις 10(1), Νιούλι 3, Ντελαβεντόβα 13(2), Μπερστόου 10, Έξουμ, Μπέινς 15, Άντερσεν 6, Μότουμ 2, Τζαβάι

Αντίθετα με τα όσα είδαμε στο παραπάνω ματς, υπόθεση ενός ημιχρόνου ήταν για τους Βραζιλιάνους το κατ’ όνομα μονάχα ντέρμπι κόντρα στην Αργεντινή. Ο Σκόλα ήταν εκτός πνεύματος αγώνα, όμως το “μπλοκάρισμα” της βραζιλιάνικης επίθεσης σε συνδυασμό με τον εκπληκτικό Πριτζιόνι, κρατούσαν την Αργεντινή στο ματς, με το ημίχρονο μάλιστα να κλείνει στο υπέρ της 33-36. Ωστόσο η αφύπνιση και η πολυφωνία επιθετικά της Βραζιλίας στο δεύτερο μέρος, σε συνδυασμό με το τέταρτο φάουλ του Πριτζιόνι στο 22′, άρχισαν να γέρνουν την πλάστιγγα προς σελεσάο μεριά, με αποτέλεσμα το τελικό 85-65 να έρχεται τόσο ξεκούραστα όσο μπορεί κανείς να φανταστεί.

Για τη Βραζιλία πρώτος σκόρερ ο Νέτο με 21, ενώ απ’ τη μεριά των Αργεντινών ο Πριτζιόνι (18) ήταν απελπιστικά μόνος, καθώς Σκόλα και Νοτσιόνι είχαν 13 πόντους συνολικά.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 33-36, 57-49, 85-65

Βραζιλία: Νέτο 21(1), Τέιλορ 4, Γκαρσία 5(1), Χουέρτας, Μπαρμπόζα 10, Βαρεζάο 8, Τζιοβανόνι 7(2), Νενέ 7, Βιέιρα 13(1), Σπλίτερ 10

Αργεντινή: Σκόλα 9, Μάτα, Καμπάτσο 11(2), Πριτζιόνι 18(3), Λαπροβίτολα, Γκουτιέρες 6(2), Ντέλια 2, Χέρμαν 5(1), Νοτσιόνι 4(0/4τρ), Σάφαρ 10(2)