Αθλητικά

Έτσι “γλεντάει” ο “πιστολέρο” και ο Πειραιάς!

Ο στόχος του φετινού Ολυμπιακού είναι να περάσει στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο ερώτημα εάν οι «ερυθρόλευκοι» είναι ικανοί να το πετύχουν, η απάντηση είναι σίγουρα ναι! Στο ματς με την Παρί ο Θρύλος «πάτησε» τους Γάλλους για ένα ημίχρονο, αλλά πλήρωσε τις στιγμές αδράνειας στο δεύτερο 45λεπτο και ηττήθηκε. Πήρε, όμως, ένα μεγάλο μάθημα. Κι αυτό το έδειξε στις Βρυξέλλες, στον αγώνα με την Άντερλεχτ.

Μεγάλο ματς από τον Θρύλο που διέλυσε 3-0 την πρωταθλήτρια Βελγίου μέσα στο «Κονστάντ Βάντεν Στοκ» και πέτυχε τη μεγαλύτερη, σε έκταση, νίκη του εκτός έδρας στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ένα αποτέλεσμα-προϊόν ομαδικής δουλειάς, αλλά που έφερε τις υπογραφές δύο «ερυθρόλευκων». Αφενός του Κώστα Μήτρογλου, αφετέρου του Ρομπέρτο.

Ο «πιστολέρο» έκανε… όργια κόντρα στους Βέλγους. Τρία γκολ, τα δύο σε καίρια σημεία και το τρίτο, το καλύτερο από όλα με μια «φωτοβολίδα» έξω από την περιοχή! Το τρίτο του φετινό χατ-τρικ και θα έχει και συνέχεια.

Και από την άλλη ο Ισπανός γκολκίπερ που ήταν εξαιρετικός, πραγματοποιώντας σωτήριες επεμβάσεις και κρατώντας το μηδέν, αφού έπιασε και πάλι πέναλτι, λίγο μετά το 0-1 που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα!

Πλέον ο Ολυμπιακός βλέπει με άλλο μάτι την πρόκριση στους «16». Διότι τον περιμένουν δύο σερί ματς με την Μπενφίκα, όπου αν τα αποτελέσματα είναι αυτά που θέλουν οι νταμπλούχοι Ελλάδας, τότε θα ανοίξει διάπλατα ο δρόμος για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Διότι ο Θρύλος έδειξε ότι μπορεί να συνεχίσει στο θεσμό και στις αρχές του 2014.

Φουλ επίθεση

Με δεδομένο ότι η Άντερλεχτ έχει πολλά προβλήματα στην άμυνα, ο Μίτσελ επέλεξε φουλ επιθετικό σχήμα. Με τον Ρομπέρτο κάτω από τα γκολπόστ και στην άμυνα τους Μανιάτη (δεξιά), Μανωλά, Σιόβα και Μπονγκ (αριστερά) στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή και πιο συγκεκριμένα στον άξονα οι Σάμαρης και Εντινγκά, με τον Ολαϊτάν (δεξιά) και τον Βάις (αριστερά) στις δύο πτέρυγες. Επιπλέον, ο Σαβιόλα με τον Μήτρογλου στην επίθεση. Ο Ισπανός τεχνικός του Θρύλου από το πρώτο λεπτό ήταν όρθιος μπροστά από τον πάγκο του και έδινε οδηγίες. Στα πρώτα λεπτά του ματς ο Μήτρογλου έρχονταν λίγο πιο πίσω σε σχέση με τον Αργεντινό επιθετικό, ενώ άλλαξαν θέσεις όλη την ώρα οι Βάις και Ολαϊτάν.

Από την άλλη, ο Γιόν Φαν ντεν Μπρομ επέλεξε σύστημα 4-2-3-1 για την ομάδα του. Με τον Καμίνσκι αντί του Προτό στο τέρμα (σ.σ.: είχε ενοχλήσεις στην προθέρμανση), τους Ζιλέ, Κουγιατέ, Νούιτινγκ, Ν’ Σακαλά να αποτελούν την αμυντική γραμμή και τους Κλίεσταν, Τίλεμανς ως αμυντικά χαφ. Μπροστά τους οι Μπρούνο, Πρατ, Σουάρες και καθαρά προωθημένος ο Μίτροβιτς.

Νευρικότητα στα πρώτα λεπτά

Ο Θρύλος δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο τέταρτο ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε σημαντικό πρόβλημα. Δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα, δέχθηκε πίεση από την Άντερλεχτ και αντιμετώπισε ορισμένες δυσκολίες σε ό,τι αφορά την αμυντική του συμπεριφορά. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Βέλγοι απείλησαν την εστία του Ρομπέρτο, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.

Η «πιστολιά» του Μήτρογλου

Ο φετινός Ολυμπιακός, όμως, διαθέτει πλειάδα μεγάλων παικτών, ιδιαίτερα ποιοτικών. Κι αυτή με μια προσπάθειά τους μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Όπως έγινε και στη φάση του 17’, στην πρώτη ουσιαστική επιθετική ενέργεια του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Ο Βάις συνεργάστηκε με τον Σαβιόλα και ο Αργεντινός ήξερε που να δώσει την μπάλα. Κατευθείαν στα πόδια του Κώστα Μήτρογλου και ο «πιστολέρο» το «κάρφωσε» κάνοντας το 0-1. Αυτό ήταν το νούμερο 450 γκολ που δέχεται η Άντερλεχτ στην Ευρώπη.

Σούπερ Ρομπέρτο!

Το γκολ δεν έδωσε άμεσα ηρεμία στον Θρύλο. Κι αυτό διότι οι Βέλγοι συνέχισαν να πιέζουν. Κι αυτό τους έδωσε την ευκαιρία να απειλήσουν και πάλι την εστία του Ρομπέρτο. Με ένα πέναλτι. Ο Σάμαρης για μια ακόμα φορά σε ένα κόρνερ έχασε τον παίκτη του. Ο Τίλεμανς έκανε την προσποίηση, ο Έλληνας μέσος τον έχασε και στην προσπάθειά του να μην επιτρέψει στον ποδοσφαιριστή της Άντερλεχτ να πάρει την μπάλα, υπέπεσε σε πέναλτι. Καλύτερα γιατί ο Ρομπέρτο ήταν εκεί. Ο Μίτροβιτς ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο Ισπανός γκολκίπερ τον ξευτίλισε! Έπεσε στη δεξιά του γωνία και το έπιασε. Ότι είχε κάνει και στο ματς με την Παρί, στην εκτέλεση του Ιμπραϊμοβιτς!

Πολλές κίτρινες κάρτες

Ο Ολυμπιακός σταδιακά έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του ματς αν και η κατοχή της μπάλας ήταν με το μέρος των Βέλγων. Όμως ο Χάγκεν έδειχνε να μην έχει την εμπειρία να διευθύνει το ματς. Διότι μέσα σε ένα δεκάλεπτο έδωσε τρεις κίτρινες κάρτες σε παίκτες του Θρύλου, όλες σωστές. Αντίθετα, δεν παρατήρησε καν τον Κουγιατέ για το φάουλ στον Βάις στο 27’. Σε μια φάση που χτύπησε στο πρόσωπο τον Σλοβάκο εξτρέμ των «ερυθρόλευκων».

Καθαρό μυαλό

Στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός λειτούργησε καλύτερα. Ήξερε τι έπρεπε να κάνει και πώς να διατηρήσει αυτό το προβάδισμα. Κι αν στο πρώτο ημίωρο η Άντερλεχτ είχε αρκετές ευκαιρίες, στη συνέχεια μόλις μια. Οι αμυντικοί του Θρύλου είχαν σωστές τοποθετήσεις και κράτησαν το 0-1

Κέρβερος

Με τέτοιον Ρομπέρτο ο Θρύλος δεν μπορούσε να μην πάρει το ματς. Ο Ισπανός ήταν απίστευτος και ειδικά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου κράτησε το 1-0 και στην ουσία «κλείδωσε» τη νίκη του Θρύλου. Αρχικά είπε… όχι στον Σουάρες στο 52’ και ένα λεπτό αργότερα (53’) σταμάτησε τον Μίτροβιτς σε τετ-α-τετ.

Και πάλι ο «πιστολέρο»

Η βραδιά ήταν όμως του Κώστα Μήτρογλου. Ο Killer του Θρύλου το είχε πάρει προσωπικά. Τι κι αν στη φάση του 48’ αργοπόρησε και δεν έκανε καλά το σουτ, στο 56’ ήταν και πάλι εκεί που έπρεπε. Η πάσα του Εντινγκά τον έβγαλε στην πλάτη της άμυνας της Άντερλεχτ και σκόραρε ξανά κάνοντας το 0-2. Το καλύτερο όμως το φύλαγε για το 72’. Εκεί που πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα, το καλύτερό του όμως στον αγώνα! Σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα βολέ με το δεξί, γύρω στα 10=15 μέτρα έξω από την περιοχή, την έστειλε στο αριστερό «παραθυράκι» του Καμίνσκι!

Έπεσε ο ρυθμός

Μετά το 0-3 το τέμπο του ματς ήταν πιο αργό. Ο Ολυμπιακός είχε πετύχει το στόχο του, σε αντίθεση με την Άντερλεχτ που έδειχνε να τα έχει παρατήσει. Διότι δεν είχε καταφέρει σε κανένα σημείο το ματς να περιορίσει τον Μήτρογλου, ενώ και στην επίθεση δεν μπορούσε να βγάλε πια φάση. Η καλύτερη στιγμή ανήκε στον Θρύλο, με την προσπάθεια του Βάις στις καθυστερήσεις.

Ο Νορβηγός διαιτητής Τομ Χάραλντ Χάγκεν στους Ν’ Σακαλά (45’), Μπρούνο (50’) και Σάμαρη (23’), Μανιάτη (28’), Μανωλά (36’).

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Καμίνσκι, Ζιλέ, Κουγιατέ, Νούιτινγκ, Ν’ Σακαλά, Κλίεσταν, Τίλεμανς, Μπρούνο, Πρατ (74’ Ατσεαμπόνγκ), Σουάρες, Μίτροβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Μανιάτης, Μανωλάς, Σιόβας, Μπονγκ, Σάμαρης, Εντινγκά, Ολαϊτάν (57’ Φουστέρ), Βάις, Σαβιόλα (65’ Ντομίνγκεζ, 77’ Χολέμπας), Μήτρογλου.

πηγή: olympiacos24.gr