Αθλητικά

Παναθηναϊκός – Ντιναμό Μόσχας 1-2: Ανήλικος και …χωρίς διαβατήριο

Κατώτερος των περιστάσεων εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός απόψε στο Απ. Νικολαίδης όπου ηττήθηκε από την Ντιναμό Μόσχας με 1-2.
Σε συνολικό επίπεδο, παρακολουθήσαμε ένα άσχημο παιχνίδι, με αποδυναμωμένα κέντρα εκατέρωθεν όπου από αρχή ήταν προβλέψιμο το στοιχηματικό “over”. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο ρυθμός ήταν έντονος, η αναμέτρηση ανοικτή και οι εναλλαγή των επιθέσεων πολύ γρήγορη.

Στο 9’ η πρώτη σημαντική φάση για την Ντιναμό με κεφαλιά από σέντρα που προήλθε από τον αριστερό άξονα της επίθεσης της Ρώσικης ομάδας, ο Κοτσόλης όμως την εξουδετέρωσε. Οι πράσινοι φάνηκε να απειλούν στο 19’ μετά από ολιγωρία του ασταθούς γκολκίπερ της Ντιναμό, αλλά ο Πράνιτς άργησε να σουτάρει μετά από στρώσιμο του Τριανταφυλλόπουλου.

Η πιο οργανωμένη ίσως επίθεση από πλευράς Παναθηναϊκού στο ματς, ήταν η φάση του 21 όπου ο Κλωναρίδης συνεργάστηκε άψογα με τον Νάνο, ο οποίος έστρωσε στον Πράνιτς που παραλίγο να σκοράρει. Προειδοποίηση για γκολ από πλευράς των Ρώσων με σουτ του Τζούτζεκ που βρήκε το δοκάρι. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι φάνηκε να επιβάλλονται μετά από συνεχόμενη πίεση, όμως στο 40’ με κυριολεκτικά 2 επαφές η άμυνα του Παναθηναϊκού τρύπησε και ο Κολοριν άνοιξε το σκορ. Οι πράσινοι αντέδρασαν άμεσα με κεφαλιά του Καρέλη μετά από λίγο η οποία δεν βρήκε στόχο.

Με το καλημέρα στο Β’ ημίχρονο, ο Ιόνοφ έκανε το 0-2, σημείο που ουσιαστικά σφράγισε την προδιαγραφόμενη αποτυχία του Τριφυλλιού, και μάλιστα άγγιξαν το 0-3 λεπτά αργότερα με φάουλ του Νομπόα που βρηκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοτσόλη. Από το 60’ και μετά οι πράσινοι προσπάθησαν να ανεβάσουν απόδοση, και έδειξαν πάθος κυρίως μέσω του Ντίνα, ο οποίο μείωσε στο 64’ με κεφαλιά. Από εκεί και πέρα, μετά από ρεσιτάλ αστάθειας της άμυνας και των κεντρικών του Παναθηναϊκού, δεν επήλθε η ισοφάριση (κυρίως από τη φάση του Δώνη), και έτσι χάθηκε σημαντικό βαθμολογικό έδαφος.

Οι συνθέσεις των 2 ομάδων:
Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες, Σίλντενφελντ, Νάνο, Ζέκα, Λαγός (75′ Πέτριτς), Πράνιτς (80′ Κουτρουμπής), Κλωναρίδης (57′ Δώνης), Ντίνας, Καρέλης.
Ντινάμο Μόσχας: Γκαμπούλοφ, Μανόλεφ, Σάμπα, Ντούγκλας, Μπούτνερ (68′ Γκρανάτ), Νομπόα, Γιουσούποφ, Ιόνοφ, Ντούτζακ, Κουράνι, Κοκόριν (88′ Χουμποκτσάν).
Γκολ: 64′ Ντίνας/41′ Κοκόριν, 49′ Ιόνοφ
Κάρτες: Κίτρινες – 52′ Τριανταφυλλόπουλος/66′ Ιόνοφ, 80′ Γιουσούποφ
Κόκκινες: –

Πολυτιμότερος Παίκτης του Αγώνα: Αναφέραμε και παραπάνω πως επρόκειτο για ένα άσχημο ματς με μηδενική διάκριση προσωπικοτήτων. Από εμάς, ο τίτλος δεν πάει σε κανέναν παίκτη καμίας εκ των δύο ομάδων. Εκτιμούμε, από πλευράς Παναθηναϊκού πως, Νάνο, Ζέκα και Ντίνας ίσως «έπιασαν τη βάση».

Προπονητική κίνηση του αγώνα: Η τακτική του Τσερτσέσοβ (Ντ. Μόσχας) που ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό, τραβώντας τον μπροστά (φορτώνοντας δηλαδή την αμυντική του γραμμή) και χτυπώντας των με αντεπιθέσεις από το 1ο λεπτό.
Αξιοσημείωτο: Η στάση των οπαδών του ΠΑΟ που υπήρξαν καθ’ όλη την διάρκεια τονωτικοί για την ομάδα παρά το εις βάρος τους σκορ, καθώς και το coreo αφιερωμένο στον Γ. καλαφάτη.

Το τρίτο ημίχρονο
Πλέον όλοι περιμένουν να ακούσουν, αλλά περισσότερο να δουν, το τι μέλλει γενέσθαι στην ομάδα των πρασίνων καθώς δείχνουν ανέτοιμοι, ανήλικοι και απόψε «χωρίς διαβατήριο». Με ελάχιστη ενίσχυση από μεταγραφές, και με μια ομάδα που όσο δύσκολο πρόκοψε κατά το δεύτερο μισό της περασμένης περιόδου, τόσο εύκολο κατάντησε να θυμίζει τον Παναθηναϊκό προ Αναστασίου με τις ατελείωτες γιόμες και του μηδενικού κέντρου.

Γ. Αναστασίου: «Σύντομα θα είμαστε καλύτεροι»
Απαντώντας για την ατομική και κατ’ επέκταση την συλλογική αστάθεια της ομάδας του δήλωσε: «Aυτό το συζητούσαμε και πέρσι τέτοια εποχή. Το πρόβλημα δεν είναι το ένα λάθος, αλλά τα διαδοχικά λάθη. Πρέπει να βελτιωθούμε στην αμυντική λειτουργία και είναι κάτι που δουλεύουμε. Από την πρώτη μέρα προσπαθούμε να δώσουμε μεγάλη βαρύτητα. Δεν μπορούμε και δεν πρέπει να χαλαρώνουμε. Με τον τρόπο που παίζουμε μπορεί να μας κοστίσει.

Χρειάζεται καλύτερη επικοινωνία και αυτοσυγκέντρωση. Είχαμε καλή αμυντική λειτουργία σήμερα, απλά στο δεύτερο γκολ είναι παρόμοιο με τη Σταντάρ. Χάσαμε την μπάλα ψηλά και εκεί δεν μπορέσαμε να διορθώσουμε την κατάσταση. Δεν διορθώνουμε τα διαδοχικά λάθη. Εκεί μας λείπει η συγκέντρωση ή η επικοινωνία, αλλά θα πρέπει να το διορθώσουμε. Ξέρουμε τα λάθη μας και τις αδυναμίες μας. Δεν είμαστε σούπερ, αλλά όταν παίζουμε σωστά μπορούμε να βάλουμε δύσκολα στον οποιονδήποτε. Δουλεύουμε για να γίνουμε καλύτεροι και είναι σίγουρο ότι αυτή η ομάδα θα γίνει σύντομα πολύ καλύτερη».