Αθλητικά

Παραμένει ζωντανός ο Παναθηναϊκός για το πρωτάθλημα!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε δίκαια με 2-0 την Κέρκυρα στη Λεωφόρο και επέστρεψε στις νίκες και την τρίτη θέση παραμένοντας ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου. Το πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο με ευκαιρίες για τους Πρασίνους, αλλά το γκόλ ήρθε στα τελευταία λεπτά καθώς στο 45+1′ ο Καρέλης άνοιξε το σκόρ ύστερα από ασίστ του Πράνιτς. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια καλή φάση της Κέρκυρας στο 55’ χωρίς όμως να συμβεί τίποτα το ιδιαίτερο.

Ο Παναθηναϊκός σφράγισε τη νίκη του με εξαίσιο γκολ του Χουχούμη στο 86’. Ο νεαρός άσος των πράσινων κατέβηκε από τα αριστερά έφερε την μπάλα στο δεξί και έπιασε έναν κεραυνό στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία.Στο τέλος του αγώνα, οι παίκτες των πράσινων χειροκρότησαν τον κόσμο τους, που ζητάει το πρωτάθλημα. Το επόμενο ματς του τριφυλλιού είναι στα Γιάννινα κόντρα στον ΠΑΣ στις 4 Ιανουαρίου.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπο, Κουτρουμπή, Τριανταφυλλόπουλο, Χουχούμη (86’), Δώνη, Ζέκα, Ντίνα, Καρέλη (45+1’), Πράνιτς και Πέτριτς, Κοτσόλης, Μέντες, Κλωναρίδης, Λαγός, Μπούι, Ρισβάνης
Κέρκυρα: Σέτκους, Βενέτης, Ζορμπάς, Ναγιάρ, Καϊκούτ, Γκόμες, Καρντόσο, Μαρκόβσκι, Χαβίτο, Ντιμιτρόφσκι, Ζορντάο, Κουτζαβασίλης, Παρασκευαϊδης, Ρόχας, Κρητικός, Κοντός, Σάντσεθ, Γεωργακόπουλος.

Επιμέλεια: Κωνσταντίνα Βλαχογιάννη