Αθλητικά

Με βλέμμα στο Γιουρόπα…

Αήττητος στο γήπεδό του, ο Ολυμπιακός, με τρεις νίκες είπε αντίο στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά όχι και στην Ευρώπη, καθώς μετά την νίκη επί της Μάλμε στο Γ. Καραϊσκάκης με 4-2 συνεχίζει στο δυνατό γκρούπ δυναμικότητας του Γιουρόπα Λίγκ. Οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ δυνατοί για τριάντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Το γκολ δεν προήλθε από δεξιά, αλλά για να σημειωθεί, μεγάλη ευθύνη έφερε ο αμυντικός που αγωνιζόταν στο αριστερό άκρο της σουηδικής άμυνας (Κονατέ). Έτσι, στο 23ο λεπτό ο Φουστέρ έβαλε σε θέση οδηγού τον Ολυμπιακό με κεφαλιά έπειτα από, κεφαλιά του Κασάμι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάλμε ανέβηκε αρκετά και δημιούργησε απειλές για τον Ολυμπιακό. Ο Χαρέιντε αντικατέστησε το χειρότερο παίκτη του γηπέδου (Κονάτε) με τον Σίμον Κρουν στο 57ο λεπτό και δικαιώθηκε άμεσα, αφού μετά από αντεπίθεση, ο δραστήριος στο δεύτερο ημίχρονο Εμίλ Φόρσμπεργκ έκανε το γύρισμα κι ο Κρουν ισοφάρισε με ψύχραιμο πλασέ.Ωστόσο, τίποτα δεν τελείωσε. Ο Τσόρι Ντομίνγκες ήταν κορυφαίος των ερυθρολεύκων για άλλη μια φορά.

Η κλάση του Αργεντινού μίλησε τέσσερα λεπτά αργότερα, καθώς κοντρόλαρε, σημάδεψε και με εκπληκτικό δεξί σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Όλσεν, ξαναδίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.Η πρώτη κίνηση του Μίτσελ καταγράφηκε στο 77ο λεπτό, όταν ο Ιμπραΐμ Αφελάι έπαιρνε τη θέση του καραχειροκροτούμενου Φουστέρ, με σκοπό να πληγώσει την Μάλμε από την αριστερή της πλευρά. Λίγο έλειψε να το καταφέρει στη δεύτερη επαφή του με την μπάλα.

ΗΜάλμε “ξαναχτύπησε” στην κόντρα με νέα αντεπίθεση από δεξιά και πλασέ του Ρόσενμπεργκ στο 81ο λεπτό (2-2) , αλλά ο Μήτρογλου (στην τελευταία επαφή του με την μπάλα, προτού αντικατασταθεί) κι ο νεοεισελθών Αφελάι διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα (στο 87′ και το 90′ αντίστοιχα), εξασφαλίζοντας το εισιτήριο του Γιουρόπα Λίγκ για τον Ολυμπιακό.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με την αποβολή του Ένοχ Αντού, καθώς έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Κασάμι, ο οποίος αποχώρησε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο. Ο Ντομίνγκες αναδείχθηκε κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, σκόρερ του δεύτερου γκολ και δημιουργός του τρίτου.

Πολύ καλή παρουσία επίσης έκαναν και οι κι Νταβίδ Φουστέρ και Παϊτίμ Κασάμι. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τέλος του αγώνα για τον συνηθισμένο πανηγυρισμό με τους οπαδούς, δεν πήγαν όλοι. Ο Μανιάτης με τον Αφελάι πήγαν στα αποδυτήρια, με τον Μήτρογλου να τους ακολουθεί.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουΐ, Αμπιντάλ, Μποτία, Μαζουακού, Μανιάτης, Εντινγκά, Κασάμι, Φουστέρ (77’ Αφελάι), Τσόρι (89’ Σιόβας), Μήτρογλου (88’ Μπενίτες).

Στον πάγκο: Μέγιερι, Αυλωνίτης, Μπουχαλάκης, Διαμαντάκος.

Μάλμε: Όλσεν, Τίνερχολμ, Ελάντερ, Ρικαρντίνιο, Κονάτε (57’ Κρουν), Χάλστι, Έρικσον (75’ Τερν), Αντού, Φόρσμπεργκ, Τέλιν, Ρόζενμπεργκ.

Στον πάγκο: Αζίνοβιτς, Κόντσα, Τσιμπίσκι, Μεχμέτι, Ράκιπ.

Διαιτητής: Στεφάν Λανουά (Γαλλία)
Γήπεδο: «Γ. Καραϊσκάκης»